Dění kolem koronaviru nás zasáhlo všechny a GETBERG není výjimkou. Přečtěte si, jak současnou situaci vidí a jaký vývoj na trhu realit očekává CEO GETBERGu, Egor Khlebnikov.

 

Jak ovlivní současná situace trh s nemovitostmi v následujících měsících, případně do konce roku?

Nejvíce zasažené budou hotely, které musí mít z podstaty svého podnikání hodně personálu, ať už jde o recepční, pokojské, různé služby (masáže), kuchaře atp. Dá se očekávat, že některé hotely budou mít problém přežít.

Pokud jde o residenční nemovitosti, tak budou nejvíce zasažené byty koupené na krátkodobou investici. Spousta lidí si pořizovala byt v centru, protože tam přece „vždy budou turisté a tím i zaručený příjem“. S tím, co se stalo, ale nikdo nepočítal a strategie investorů se musí změnit. Z krátkodobých pronájmů se budou majitelé více soustředit na středně a dlouhodobé pronájmy. Možná se objeví pár nabídek s dobrými cenami, pro koncového zákazníka budou ale stále vysoké. Majitelé více bytů budou zřejmě muset některé odprodat, aby utáhli ten zbytek.

 

Jak budou ovlivněna turistická města, jako je Praha nebo Český Krumlov?

Věřím, že do konce tohoto roku se ještě dočkáme dobré doby pro cestování po Česku. Měli bychom vidět lepší ceny, ať už za ubytování či v restauracích. Češi jsou zvyklí jezdit na dovolenou a když to nepůjde po světě, vydají se po tuzemsku. Firmy zaměřené na lokální turismus by měly zaznamenat vzestup. Díky ekonomice, která doteď rostla, mají Češi našetřeno a touha po cestování je určitě neopustila. Praha se opět stane turistickým městem, ale slyšet bude převážně čeština. Doufám, že v létě se opět otevřou veřejná místa, jako jsou parky či náplavky, což přinese další příležitosti.

 

Jaký dopad bude mít nynější zákaz vstupu cizinců na naše území na služby typu Airbnb?

V centru Prahy a nejbližších čtvrtích najdete z 80 % investiční byty (50 % patří Čechům, 50 % cizincům). V nejbližších 2-3 měsících neočekávám velké změny, pokud však bude situace trvat déle, může dojít k menším korekcím. Pro koncového uživatele se ale cena v zásadě nezmění. Běžný člověk obvykle kupuje formou hypotéky, zatímco investor má výhodu úhrady hotově. Dá se očekávat, že i developeři, kteří prodávají koncovým klientům, nabídnou slevy těm, kteří budou mít hotovost. Špatně na tom budou lidé, kteří kupovali byty na přeprodej. Nyní budou zřejmě nuceni je chtě nechtě odkoupit.

 

Jak si myslíte, že toto ovlivní chování klientů? Očekáváte, že budou více tíhnout k bydlení mimo město?

Vždycky se říkalo, že v případě krize budou chtít lidé bydlet v Praze. Tato krize je ale zvláštní. V Praze se snadněji můžete dostat do karantény a je zde i více nakažených. Proto si myslím, že stále více lidí začne vyhledávat bydlení za Prahou, kde je více osobního prostoru i zeleně. Další aspektem jsou ceny, protože bydlení za Prahou se zatím zdražovalo jen pomalu. Lidé jsou také unaveni ostatními lidmi. V Praze je spousta mladých lidí a párů, ale v parku potkáte jen málo rodin s dětmi. Rozhodují se, jestli dát přednost rušnému městu, nebo klidnější vesnici, a stále častěji u nich vyhrává bydlení za Prahou. Kvůli cenám i životnímu stylu. Banky možná zlevní hypotéky a celý trh se zřejmě změní ve prospěch klienta. Systém doteď nebyl úplně proklientský.

 

Přečtěte si další rozhovory