Ať už jste velká rodina, pár nebo jednotlivec, tenhle návod je základem pro každé stěhování. Přečtěte si tento článek, díky kterému získáte jednoduchý návod, aby šlo stěhování hladce a Vy neměli nervy na dranc. 

 

A je to tady! Plánujete stěhování a už se jistě nemůžete dočkat, až bude vše vybaleno, uklizeno, prostě na svém místě a vy si večer lehnete ve svém novém domově do postele. Před tímto šťastným koncem se ale připravte na nekonečný boj s věcmi. První dojem, že už máte zabaleno přece všechno, je většinou mylný.

 

 

1. Plánujte a sepište to

První radou je určitě dostatečný čas na plánování. Připravujte se na stěhování alespoň měsíc dopředu, abyste měli dostatek času na veškeré zařizování. Důležité je si sepsat vše podstatné, co musíte během stěhování stihnout a následně jednotlivé činnosti seřadit krok po kroku. Pokud stěhujete nábytek, každy kus napište na papír. Poté kontaktujte stěhovací firmy, které následně můžete cenově porovnat a rezervovat si termín stěhování.

 

2. Nejdříve oběhejte administrativu

Do stěhování patří také odhlašování z různých služeb a úřadů. Snažte si vzpomenout na všechno, co budete muset změnit. Například internetové připojení, popelnice, trvalou adresu, energie a plyn. Výpovědní doba může být až 3 měsíce, tak s tímto papírováním raději neotálejte.

 

3. Pořiďte si stěhovací materiál

Tohle je opravdu důležité, protože mít dostatek krabic, papírů a bublinkových fólií na Vaše skleničky, může být někdy oříšek. Pokud chcete ušetřit, obejděte nejdříve různé supermarkety, obchody apod a zkuste od nich získat co nejvíce krabic. Další možností je pak samozřejmě internet. Ať už bazar nebo eshop se stěhovacím materiálem, najdete tam různé vychytávky, které Vám ušetří škrábance na nábytku i elektronice. Důležité jsou kartonové krabice, hrany na nábytek, bublinkové fólie a balící papír, pytle na odpad, lepící páska a především popisovací fixy. Využijte také pásky s nápisem “pozor křehké”, jsou dobře viditelné a zachrání Vám nejednu skleničku.

4. Naplánujte si prostor

Nejdříve budete shromažďovat spoustu kartonového materiálu a různých pomůcek ke stěhování. K tomu Vám pomůže spíše méně frekventovaná místnost daleko od vchodových dveří. Uskladněte v ní veškerý materiál, abyste vždy hned věděli kam sáhnout a netrávili čas hledáním. Následně naplánujte balení, vždy budete totiž potřebovat prostor na pohyb, takže si rozmyslete, kudy povede nejefektivnější ulička mezi krabicemi a také k lednici, protože tu byste v případě stěhování měli postupně zbavovat veškerého obsahu.

5. Co a jak zabalit?

Seznam svých věcí už máte sepsaný a teď je potřeba seznam upravit a roztřídit ho dle druhu. Počítejte, že v prvních pár dnech nebudete schopní vše vybalit a srovnat, proto si připravte jeden svůj kufr první záchrany a sbalte se jako na týdenní dovolenou. Do dalšího balíčku první záchrany sbalte také ložní povlečení i s peřinami a polštáři. 

Oblečení a neforemné věci hoďte klidně do pytlů. Na křehké věci využijete určitě bublinkovou fólii a menší krabice, které oblepte páskou s nápisem pozor křehké. Na objemné věci jako nábytek nebo velké spotřebiče nejdříve připevněte kartonové hrany a pak je kompletně oblepte fólií. Pokud nechcete matrace rolovat, zabalte je do dvou 240 litrových pytlů s tlustou stěnou a přelepte páskou. Obrazovky včetně televize nejdříve zabalte do kartonu a až poté je oblebte fólií a páskou. Kosmetiku raději balte zvlášť do pytlíčků, aby Vám nenadělaly paseku. Opravdu důležité je popsat všechno dle jména vlastníka, daného druhu zabalené věci a místnosti, aby to případní stěhováci dali na správné místo. Ušetří Vám to nakonec spoustu času i nervů.

6. Dvakrát měř

Pokud budete muset stěhovat i velké kusy nábytku či spotřebičů, určitě raději přeměřte futra, abyste se s nimi dostali skrz. Získejte také rozměry místností v novém domově, udělejte si jeho náčrt a určete, jak chcete nábytek umístit. Praktické je také označit nábytek čísly, dle logiky stěhování. Co je nejdál od dveří, byste měli stěhovat jako první, abyste měli co nejvíce prostoru na další objemné kusy.

7. Průběh stěhování

Délka samotného stěhování je většinou jeden den, ale u větší rodiny a dvoupatrového domu to může být klidně až 3 dny. Záleží, jestli si objednáte zkušenou firmu nebo kolika kamarádům zavoláte a také jak velkou dodávku budete mít k dispozici. Ze zákona máte dvoudenní neplacené volno právě na stěhování. Je jen na Vás zda na to vyčerpáte svou dovolenou. Jako první stěhujte nábytek a objemné spotřebiče dle pořadí. Věci dávejte do místností dle popisu a opět se snažte tvořit průchozí uličky, abyste se dostali ke každé krabici. Svůj kufr první záchrany stěhujte až jako poslední, abyste ho snadno našli a měli po ruce.

Nová etapa Vašeho života začíná

Po stěhování Vás čeká ještě vybalování a určování nového řádu všech Vašich věcí. V tu chvíli máte šanci začít jinak, začít lépe. My, jako společnost Getberg poskytujeme lidem lepší život za Prahou.

Momentálně máme ve výstavbě dva projekty. Jedním z nich je unikátní rezidenční projekt Forest Views jen 20 minut od Chodova s řadovými domy uprostřed přírodního parku v Dolním Posázaví. Prozkoumat ho můžete na forestviews.cz. V první etapě máme domy 3+kk i 4+kk a všechny mají zahradu s terasou. Stačí vyplnit formulář na webu nebo zavolat na +420 220 873 614 a my se Vám obratem ozveme s dalšími informacemi.

 

Získejte informace o nových projektech, speciálních nabídkách nebo exkluzivních předprodejích jako první. Přihlašte se k odběru newsletteru tady na stránce a my Vám je budeme pravidelně posílat na email.

Chci vědět o všem jako první