Vypadá to, že po teplém podzimu a zelených Vánocích konečně přišla zima. Vyhřátý obývák, pohodlné křeslo a teplý čaj se tak stávají nezbytností, na kterou se těšíme a za kterou se domů ráda vrací celá rodina. Čím doma topíte vy? Jaké způsoby vytápění vlastně existují a který je ten nejlepší? Čtěte.

Na způsoby vytápění i jejich výhody a nevýhody je možné nahlížet skrze mnoho parametrů. Jde třeba o dostupnost daného zdroje tepla, jeho cenu, ekologický dopad, možnosti nastavení vytápění či o pořizovací cenu. Vytápění se také dělí na centrální a lokální podle toho, jak se teplo dostává od zdroje do jednotlivých místností.

Jak vytápět?

Lokálně vytápět jde v praxi jen malé byty, i v nich jde nicméně o cenově nepříliš výhodný způsob, pokud se topí elektřinou. Takové vytápění má většinou podobu elektrických konvektorů, známějších pod pojmem přímotopy, existují i plynová či kachlová kamna, ta jistě znáte z chalupy. V kvalitních novostavbách se s podobnými způsoby vytápění nesetkáte, bývalo řešením v místech, kde nevedl plyn nebo kde majitelé nechtěli investovat do centrálních řešení.

Centrální neboli ústřední topení je v moderních domech a bytech běžnější. Je ekonomicky i ekologicky šetrnější a má celou řadu variant. Podobně jako v případě lokálního topení jsou nejčastějšími zdroji tepla ty, které jsou nejdostupnější – elektřina a plyn, případně biomasa. Centrální vytápění vede teplo z ústředního bodu do celého bytu či domu, do topidel, která mohou mít podobu radiátorů, podlahových nebo stěnových topidel. Teplo může do vašeho domova rozvádět voda nebo vzduch – ten je vhodnější v případě velkoplošných topidel jako jsou ta podlahová či umístěná ve stěnách.

Čím topit?

Centrálním bodem vytápění může být třeba kotel. To, jakou energii na teplo přeměňuje, má velký vliv na cenu i komfort obsluhy vytápění u vás doma. Na venkově dává řada lidí přednost topení pevnými palivy jako je uhlí – díky novým automatickým uhelným kotlům už nemusí tento způsob být tak náročný a neekologický jako v minulosti – nebo biomasou, tedy přírodními a obnovitelnými materiály, třeba dřevem či dřevní štěpkou. Tato paliva ale znamenají velkou náročnost obsluhy, proto jsou běžnější plynové kotle, které ohřívají vodu a tou vedou teplo do jednotlivých místností. Centrálně vytápět se ale dá i elektřinou, a to dokonce ekologicky i ekonomicky. 

Mezi elektrické vytápění se totiž dá počítat i topení tepelným čerpadlem. Kompresor v takovém čerpadle většinou pohání elektromotor – díky tomuto systému tak jde o úsporné i ekologické vytápění. Právě tepelná čerpadla najdete v projektu Black Roofs, ekologické vlajkové lodi GETBERGu. Na domech Black Roofs si můžeme ukázat, čím je možné topení čerpadlem doplnit, aby šlo o co nejúspornější a ekologicky nejšetrnější topení. 

Jak topíme v Black Roofs

Základem jsou prvky, které zdánlivě nemají s vytápěním nic společného. Třeba třívrstvá okna. Ta nepropustí ven teplo, které v domě vzniká, ať už pasivně – ze spotřebičů a slunce – nebo aktivním vytápěním. Nebo aplikace, kterou je možné ovládat dům na dálku. Nejen světla nebo třeba hudbu, ale také právě vytápění. Díky chytré domácnosti tak máte teplo jen tam a tehdy, kdy chcete, nikdy netopíte zbytečně.

O vytápění se pak stará tepelné čerpadlo. Představit si ho můžete jako takovou obrácenou ledničku. Odnímá teplo z okolí vytápěného objektu – podzemních vod, půdy nebo venkovního vzduchu – a tak získává teplo, které pak distribuuje do vašeho domova. Čerpadlo je v domech Black Roofs doplněné i o rekuperační výměník tepla, který prozměnu pracuje s teplem odpadního vzduchu a ohřívá jím čerstvý vzduch. Omezuje tak výdaje za vytápění i vlhkost vzduchu, jde tedy o zdravé větrání obzvláště vhodné pro alergiky či astmatiky. Nechybí ani fotovoltaický panel, který ještě doplňuje soustavu o obnovitelný zdroj a dále tak šetří peněženku i planetu. Domy Black Roofs si tak vysloužily energetický štítek A+.

Pokud vás zajímá, jak přesně ekologické a úsporné vytápění v Black Roofs funguje nebo ho chcete vidět na vlastní oči, ozvěte se nám. Rádi vám vše vysvětlíme a vezmeme vás i na prohlídku. Ale počítejte s rizikem, že pak nebudete chtít změnit jen vytápění, ale také svou stálou adresu. Black Roofs jsou totiž bydlením budoucnosti. Možná zrovna té vaší!

Víc o ekodomech Black Roofs